Jaja przepiórcze

Gdy słyszymy jajko, widzimy piękne bielutkie kurze jajo, które jadamy o każdej porze dnia. Doskonałe zarówno na obiad jak i na kolację. Niestety często słyszymy o działaniu cholesterolu, a białko jaja kurzego stanowi dość częsty alergen. Tu z pomocą przychodzą nam małe nakrapiane jajeczka, które przewyższają tradycyjne jajka zarówno pod względem zdrowotnym jak i smakowym.

  1. Jajka przepiórcze posiadają pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko, poz tym w porównaniu do kurzych więcej aminokwasów i mikroelementów, np. żelaza, miedzi, cynku oraz witamin z grupy B. Zawiera także fosfor, którego nie znajdziemy w jajku kury.
  2. Zawierają mniej łuszczu, można je zjadać bez obaw o cholesterol i kalorie.
  3. Nieocenionym plusem jest fakt, że jajka przepiórki nie uczulają. Kurze są dosyć częstym problemem alergików, dlatego zwłaszcza oni doceniają te kolorowe jajeczka.
  4. Jajka przepiórcze uznawane są za silnie działający afrodyzjak.
  5. Poprawią samopoczucie i działają antydepresyjnie.
  6. Jajka przepiórcze mają stosunkowo duże żółtko i nieocenione walory smakowe. Nawet jajecznica przyrządzona z przepiórczych jaj nabiera wyrafinowanego smaku.
  7. Bonusem jest działanie regeneracyjne. Maska na włosy przygotowana z jaj przepiórczych pozostawia je jedwabistymi i gładkimi.

Wskazówki

* Bardzo efektownie na Wielkanocnym stole wyglądają jajka przepiórcze ugotowane na twardo i poukładane na łączce ze świeżej rzeżuchy.

Jaja przepiórcze

Wartość odżywcza

Na 100 g
Wartość energetyczna (kcal) 158
Tłuszcz 11 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 3,6 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,3 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 4,3 g
Cholesterol 844 mg
Sód 141 mg
Potas 132 mg
Węglowodany 0,4 g
Błonnik 0 g
Cukry 0,4 g
Białko 13 g
Witamina A 543 IU
Wapń 64 mg
Witamina D 55 IU
Witamina B12 1,6 µg
Kwas askorbinowy 0 mg
Żelazo 3,7 mg
Witamina B6 0,2 mg
Magnez 13 mg
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018. | by interaktywni24.pl